Zadbaj o swój lakier
Utrata blasku i zmatowienie lakieru to naturalny proces spowodowany oddziaływaniem otoczenia. Zbyt mała wiedza o tym, jak dbać o samochód w sposób prawidłowy, czynniki mechaniczne (np. myjnia szczotkowa) i warunki pogodowe, sól, substancje chemiczne oraz zabrudzenia organiczne, takie jak owady, pyłki roślin czy ptasie odchody stopniowo pogarszają wygląd powłoki lakierniczej. Na szczęście jest to proces odwracalny.
Renowacja lakieru samochodowego
Korekta lakieru rozpoczyna się od likwidacji jego wierzchniej warstwy, która jest utleniona oraz porysowana. Następnie pozostałą powłokę doprowadza się do połysku i gładkości. W lakierach wielowarstwowych zewnętrzna warstwa bezbarwna pełni funkcję ochronną i dlatego nie można jej całkowicie usuwać.
Woskowanie
Woskowanie to jedna z najbardziej popularnych metod zabezpieczania lakieru. Odpowiednio dobrany wosk tworzy warstwę ochronną, ale także podbija kolor i blask lakieru. Co więcej, wosk posiada właściwości hydrofobowe, a zatem odpycha cząsteczki wody, co sprawia, że zabrudzenia nie gromadzą się na karoserii. Stosowanie wosku chroni auto przed zabrudzeniami, promieniami UV, kwaśnym deszczem czy solą drogową. Kluczem do uzyskania pożądanego efektu jest jednak odpowiednie dobranie kosmetyków i staranne przygotowanie pojazdu do woskowania lakieru.